Nabídka služeb

Hledání

Partneři

Obchod výrobky přírodní medicíny tajemno.com Žena podnikatelka Jerky-obchod sušeným masem
Novinky Články Lymfatická masáž (recenze Blesk zdraví)

Lymfatická masáž jako detox i proti celulitidě

(Vyzkoušeno časopisem Blesk zdraví)

autor: Michaela Jendruchová
zdroj: časopis Blesk zdraví 7/2013
18. 7. 2013

Již podruhé naše studio navštívila redaktorka časopisu Blesk zdraví. Tentokrát chtěla získat informace a hlavně zkušenost jako podklad pro svůj připravovaný článek o lymfatických masážích. Zde si jej můžete přečíst.

Lymfou protéká naším tělem mnoho škodlivin. Speciální masáž zvaná lymfatická nám je pomáhá odplavit z těla ven. Kromě toho je po ní pevnější zadek.

Čtení z ruky

Místo snídaně káva, celý den stres, nekvalitní oběd s kolou a večer vínko. Že vám to něco připomíná? Ano, takhle žije typický Čech ve věku, kdy chodí do práce. To se samozřejmě někde projeví. Jsme unavení a přidává se řada zdravotních problémů. Abychom jim předešli, je dobré chodit na lymfatickou masáž (jinak ruční lymfodrenáž). Za tímto názvem se skrývá něco neskutečně příjemného. A co je lymfa vlastně zač? Je to čirá tekutina, která proudí naším tělem a spolu s uzlinami hraje hlavní roli v detoxikaci organismu.

K čemu slouží

  • Odplavuje z těla škodlivé látky.
  • Zmírňuje bolest, zmenšuje otoky.
  • Ulevuje od migrén.
  • Podporuje metabolismus.
  • Pomáhá předcházet vzniku křečových žil.
  • Zlepšuje kvalitu kůže, zpevňuje podkoží.
  • Zvyšuje imunitu, pomáhá při kané.
  • Zmírňuje celulitidu a zeštíhluje stehna a hýždě.

Kde to drhne?

Do studia ZuzaNo.cz jsem vcházela se smíšenými pocity. Ohledně lymfatické masáže jsem měla předsudky. Slyšela jsem, že když se dostanete do rukou nezkušeného maséra, může vám ublížit. Fyzioterapeutka Kateřina Tichá je však profík, a tak jsem se po hodině a půl téměř vznášela.

„Ruční lymfodrenáž je jemná masážní technika, při které se používají speciální hmaty. Jsou to lehké přítlaky v pravidelném tempu a v přesně stanoveném sledu. Tím se rozpohybuje tok lymfy a celého lymfatického systému v těle. Lymfa je tekutina, která sbírá nečistoty, bakterie, viry, podkožní tuky. Masáží se odpadní látky uvolňují, lymfa je odvede do jater a ledvin, odkud se vyloučí z těla. Organismus se pročistí, detoxikuje, zregeneruje se celý imunitní systém, člověk se uvolní, získá energii, nastartuje se hubnutí, ale výrazně se zlepší i potíže s akné,“ vysvětluje mi smysl lymfatické masáže fyzioterapeutka.

Zajímavé je, že při ní masérka nepoužívá žádné oleje nebo emulze. Všechno se dělá tzv. na sucho. Přesto nemáte pocit, že by to drhlo.

Vypusťte škodnou

Než se uložím na vyhřívané masážní lehátko, krátce si spolu povídáme. Zajímá se, co od masáže čekám, jestli nemám nějaké zdravotní problémy. Na tohle všechno by se vás dobrá masérka měla zeptat, aby předešla případným komplikacím. „Masáže nejsou nijak omezeny věkem. Můžou na ně chodit i starší lidé, ale ne ve chvíli, kdy mají akutní problémy se srdcem nebo křečovými žilami,“ varuje fyzioterapeutka. To už jsem poznala, že jsem se dostala do rukou odborníka a strach pomalu zmizel. A tak jsem se jen ve spodním prádle položila na lůžko a nechala se hýčkat. Nejdříve mi odblokovala lymfatické uzliny. Speciálními, jemnými hmaty mi působila na přesné body na krku, pod klíční kostí, v podpaží, tříslech a pod koleny. „Odblokování uzlin je základ. Musíme je pročistit, kdykoli něco chceme od lymfatického systému. Lymfa sbírá toxiny po celém těle a odvádí je do lymfatických uzlin. Když se v nich zablokují, hromadí se tam, zapouzdří a pak obíhají v celém těle. Je třeba škodliviny vypustit,“ říká.

Jsem prý standard

Zajímalo mě, jak na tom jsem. Jestli je moje tělo hodně zanesené. „Jste takový standard. Většinou lidem radím, že mají odlehčit stravu a shodit nějaké kilo, přestat kouřit, omezit alkohol. To u vás neplatí. Myslím si, že vás může zatěžovat spíš stres,“ říká a má pravdu.

Lymfatická masáž

Pomalu upadám do lehkého polospánku a Kateřina přejde k další fázi. Zaměřila se hlavně na nohy. Ty totiž nejvíc zatěžujeme a v nich se usazuje většina nečistot. Pak nám otékají a bolí. Právě proto je lymfodrenáž skvělá hlavně pro lidi, kteří dlouho stojí nebo sedí, jako jsou prodavačky, kadeřnice, chirurgové, řidiči z povolání atd. Možná se budete divit, ale lymfatický systém hodně zatěžují i sportovci. To jsem poznala sama na sobě. Mám velký nešvar. Po cvičení prakticky vůbec neprovádím strečink. Proto v lýtkách cítím pnutí. „Je to znát, přesně tady,“ ukazuje mi stažené úpony. Hned ale cítím, jak napětí odchází.

Nebeské lechtání

Největší slast ale přichází, když mě jakoby hladí mezi záprstními kůstkami směrem od prstů k nártu. To je fakt požitek. Na něj naváže třením lýtek opět směrem k srdci. To je sice už silnější, ale moc příjemné. „Nikdy se nemasíruje naopak. Musí se masírovat po směru toku lymfy. Jinak by všechno zůstalo v nohách,“ tvrdí. Já už ale cítím, jak mě napětí opouští. Odchází právě nohama ven a já se skoro vznáším. Když jsem po hodině a půl vstala, téměř se mi zamotala hlava. Bylo to zvláštní rozpoložení. Nohy jsem měla lehké, ale cítila jsem, že se v nich něco děje. Jako by mě tam něco téměř šimralo. Vnímala jsem, že se ve mně všechno rozproudilo. Nejen lymfa. Ale jestli je to možné, tak i trávení. Dostala jsem totiž hlad. Hlavně jsem se uvolnila nejen fyzicky, ale i psychicky.

Jako do kosmeťáku

Abychom z masáže získali co nejvíc, měli bychom na ni chodit pravidelně. „Pokud chcete obnovit správnou funkci lymfatického systému, je nutné absolvovat kúru osm až deset návštěv v průběhu čtyř týdnů. Délku trvání masáže si určí lymfoterapeut sám podle vašeho aktuálního stavu. Obvykle to bývá hodina a půl. Udržovací režim se pak doporučuje jednou měsíčně,“ říká. Za lymfatickou masáž zaplatíte asi od 500 do 1500 korun. Aby tahle kúra měla smysl, bude fajn, když přidáte nějakou pohybovou aktivitu. Lidé si pochvalují například cvičení ve stroji Vacu Therm, což je jakási krabice, v níž je podtlak. Podobní účinek má rychlá chůze, běh, zkrátka jakýkoli pohyb.na seznam článků zde se o manuální lymfodrenáži dozvíte více
kontaktujte mě zde
Tisk Email
 
designed by snowflakecopyright © Zuzana Nováková | designed by snowflake
TOPlist