Nabídka služeb

Hledání

Partneři

Obchod výrobky přírodní medicíny tajemno.com Jerky-obchod sušeným masem Žena podnikatelka
Novinky Články Za zrcadlem, díl 10. (Čínská medicína)

Za zrcadlem, díl 10.

autor: Zuzana Nováková
11. 8. 2010

Za zrcadlem

Desátý díl pořadu Za zrcadlem s názvem "Čínská medicína" nám přiblíží čínský léčebný systém i jeho léčebné metody.

Historie čínské medicíny

Tradiční čínská medicína není jen tak ledajaká alternativní medicína nebo léčebná metoda. Jedná se o nejstarší ucelený léčebný systém, který má za sebou 4500 letý vývoj. Kořeny a princip čínské medicíny tvoří starověká čínská filosofie taoismus. Pro taoismus je charakteristická rovnováha opačných principů Jin Jang (nesprávně Jing Jang) podmiňující zdraví člověka.

Principy čínské medicíny

Za vysvětlením, jaké principy čínská medicína ctí, se Za zrcadlem Tomáš Hanák vydal za zakladatelkou československé sinobiologické spolčenosti MUDr. Ludmilou Bendovou.

Ludmila Bendová nám vysvětlila, že čínská medicína je medicína holistická (celistvá) - bere v úvahu nejen situaci pacienta, ale i roční období a období pacientova života. Představila nám i základní léčebné metody čínské medicíny.

Tradiční čínská medicína je prý "dlouhověká želva" mající 4 končetiny:

  • akupunktura
  • fytoterapie
  • čínské masáže
  • tělesná cvičení

Za zrcadlem: Tai chi

Tai chi

Stejně jako v Číně i u nás české parky navštěvuje za účelem cvičení Tai chi (Taj či) čím dál více lidí. Osobní žačka mistra Zhai Hong Yin Eva Zimmelová charakterizuje Tai chi jako tělesné cvičení, které má za účel udržovat správný poměr mezi jinem a jangem, který by měl být optimálně 50:50. Mezi protiklady Jin a Jang probíhá proudění životní energie čchi, jako např. voda mezi nebem a zemí. Pro tai chi je charakteristický pomalý plynulý pohyb bez začátku a konce.Akupunktura a meridiány

Za zrcadlem: Čínská medicína

Co jsou to neviditelné meridiány, vysvětlil Za zrcadlem čínský lékař Hu Yizhi. Meridiány jsou akupunkturní dráhy, kterými lidským tělem proudí životní energie čchi. Kromě rozvádění energie a živin pomocí krve propojují akupunkturní dráhy vnitřní orgány s vnějšími končetinami.

Co je to akupunktura a její princip svými slovy vyložil neurolog MUDr. Jakub Hort, který akupunkturu sám aplikuje. Vysvětlil, že napíchnutím akupunkturní jehly dochází k vyplavování vnitřních endogenních opioidů sloužících k tlumení bolesti.

Akupresura

Akupresura, přesnějším názvem manupresura, je speciální metoda tradiční čínské medicíny, při které dochází k tisknutí akupunkturních bodů. Akupunkturní body lze stimulovat též metodou zvanou moxování, kdy jsou akupunkturní body stimulovány teplem vznikajícím při spalování pelyňku.

Fytoterapie

Protože čínská medicína a dietetika jsou v bezprostředním kontaktu, vznikla věda zvaná fytoterapie. Fytoterapie sází na bylinky, jejich léčivé látky a účinky ve spojení s dobrou chutí.

Jedenáctý díl pořadu Za zrcadlem bude na téma "Byliny a bylináři".
<< Za zrcadlem, 9. díl Za zrcadlem, 11. díl >>

na seznam článků napište mi
Tisk Email
 
designed by snowflakecopyright © Zuzana Nováková | designed by snowflake
TOPlist