Nabídka služeb

Hledání

Partneři

Obchod výrobky přírodní medicíny tajemno.com Žena podnikatelka Jerky-obchod sušeným masem
Novinky Články Za zrcadlem, díl 11. (Byliny a bylináři)

Za zrcadlem, díl 11.

autor: Zuzana Nováková
18. 8. 2010

Za zrcadlem

Jedenáctý díl pořadu Za zrcadlem s názvem "Byliny a bylináři" nás zavede do světa fytoterapie a ukáže nám, jak nám mohou bylinky a bylinkáři pomoci při léčení nemocí a udržení zdraví.

Fytoterapie

Fytoterapie je moderní přírodní medicína využívající bylinky a jejich léčivé účinky. K léčení nemocí využívá fytoterapie dary přírody od nepaměti. Bylinkáři a bylinkářky si po staletí nahromaděné zkušenosti předávají z generace na generaci. Fytoterapie hledí na bylinu jako na živý organismus. Podobnost květů, listů či kořenů s orgány lidského těla napovídá, na kterou nemoc je bylinka vhodná.

Za zrcadlem: Byliny a bylináři

Jaké léčivé účinky může mít obyčejná pampeliška, nám ukáže léčitel a bylinář Bohumil Jukl. Hořký stonek pampelišky sníží cukr v moči, salát z listů pampelišky obsahuje betakaroten a vitamin C. Rostlinná medicína (fytoterapie) má pro čím dál více lidí větší význam. Nezávislé průzkumy prý prokázaly, že přes veškerý pokrok farmacie důvěra v byliny a bylinky nechává syntetické léky daleko za sebou.

Zelená lékárna

Bylinář Pavel Váňa nám předvedl svou zelenou lékárnu, na které pěstuje bylinky, trávy, vzácné léčivky a další téměř vyhynulé léčivé rostliny. Sám využívá kolem 60 bylin z celých 600 bylinek, které zná. Tomáši Hanákovi Za zrcadlem doporučil na žaludeční vředy lnici a řepík - též vhodný na hemeroidy.

Cestou do historie bylinářství Za zrcadlem byla návštěva expozice Českého farmaceutického muzea na zámku Fuchs. Zde nás do historie bylinářství zasvětil Václav Rusek. Vysvětlil též, co mají společného chemické látky obsažené v léčivých rostlinách a moderní chemické léky.

Za zrcadlem: Fytoterapie a fytofarmaka

Fytofarmacie a fytofarmaka

Za zrcadlem jsme se také podívali, jak se vyrábějí fytofarmaka v praxi. Fytofarmakologie vznikla zejména z potřeby kombinovat různé bylinky dohromady. Některé bylinky totiž vykazují svůj léčivý účinek pouze v kombinaci s jinými bylinami, které samy o sobě nijak aktivní nejsou. Bylinářky a bylináři byli bez dnešní vědecké analýzy odkázáni výhradně na své pozorovací schopnosti a empirické zkušenosti. Moderní metody fytorarmakologie však těmto zkušenosti většinou dávají za pravdu.

Psychický a emocionální stav člověka může mít na působení bylin či některých směsí významný vliv. Proto je vhodné bylinky a z nich vyrobené bylinné přípravky užívat s chutí. Bylinář Pavel Váňa Tomáši Hanákovi Za zrcadlem připravil zdravou svačinu obsahující lněné semínko, nápoj z keltské růže a vrbky úzkolisté.

Za zrcadlem: Bylinky

Bylinky a rizika

V závěru pořadu Za zrcadlem byla též probrána rizika, která s konzumací bylin souvisí. Prvním neduhem je prodej bylin a jeho kvalita. Prodejci bylinek totiž zákazníkovi mnohdy prodají z nevědomosti jiné rostliny, které léčivé nejsou. Dalším nešvar plyne ze skutečnosti, že ne všechny bylinky jsou vhodné pro každého. Takto nevhodně užívané přírodní léky, nejen že pacientovi nepomohou, ale mohou i uškodit. I při užívání bylin je třeba vzít v potaz vedlejší účinky, které mají všechna léčiva.

Dvanáctý díl pořadu Za zrcadlem bude na téma "Psychotronika aneb síla mysli".
<< Za zrcadlem, 10. díl Za zrcadlem, 12. díl >>

na seznam článků napište mi
Tisk Email
 
designed by snowflakecopyright © Zuzana Nováková | designed by snowflake
TOPlist