Nabídka služeb

Hledání

Partneři

Jerky-obchod sušeným masem Obchod výrobky přírodní medicíny Žena podnikatelka tajemno.com
Novinky Články Za zrcadlem, díl 3. (Šamanismus aneb návrat ke kořenům)

Za zrcadlem, díl 3.

autor: Zuzana Nováková
23. 6. 2010

Za zrcadlem

Třetí díl pořadu Za zrcadlem s názvem "Šamanismus aneb návrat ke kořenům". Tento článek shrnuje, co můžete "Za zrcadlem" vidět. Tomáš Hanák se tentokrát vydává spolu s Českou televizí a terénním kulturním antropologem Mnislavem Zeleným, mezi Indiány známým jako Atapana, po stopách šamanismu.

Co je šamanismus

Atapana vyvrací mylně chápaný význam slova šamanismus jakožto náboženství. Šamanismus sám definuje jako "první světonázor obyvatel této planety". Šaman tudíž není žádný kouzelník, ale moudrý muž, který zná univerzální pravdu: "Člověk, rostliny, zvířata, voda i kámen tvořící celý vesmír jsou jeden celek". Rozdíl od klasických náboženství je i v interpretaci vyšší moci. Šaman neuctívá bohy, ale duchy, se kterými umí i komunikovat.

Úloha šamanů

Šaman je duchovní autoritou vesnice a buduje víru jejích obyvatel. Touto vírou je vztah lidí ke kosmu, přírodě a sobě samým. Takový přístup má mnoho pozitiv jako například ekologický. Výsledkem úlohy šamana je, že jeho lid prosperuje a umožní kvalitní život i budoucím generacím.

Šamanismus u nás

Již 19 let se zájemci o šamanské techniky a další duchovní nauky sjíždějí do jihočeské vesničky Skřidla. Miroslav Kašpar zde ve statku u Dušků pořádá tzv. Workshop šamanských technik. Cvičí se zde například holotropní dýchání, chůze po žhavém uhlí nebo bubnování. Vyzkoušet si mohou rituál "potní chýše" jehož smyslem je duchovní očista a uvolnění.

Šamanské rituály

Cílem většiny šamanských rituálů je vstup do jiného světa a navázání kontaktu s duchy. K tomu je třeba dosažení transu též naývaný stav změněného vědomí. Vstoupit do stavu změněného vědomí šamanovi pomáhá tanec, hudba (zvuk bubnů), půst, bdělost a nebo halucinogenní drogy. Stejné faktory můžeme vidět na současných technopárty.

Tomáš Hanák si zde vyzkouší šamanský rituál - přechod po žhavém uhlí. Následně se za pomoci odborníků pokouší objasnit, proč žhavé uhlí při tomto rituálu nepálí.

Za zrcadlem se také dozvíte více o korporátním bubnování, jak tanec vyjadřuje naše hluboké vnitřní pocity a jak vám všechny tyto "šamanské techniky" mohou pomoci srovnat si své myšlenky a objevit ztracené sebevědomí.


Čtvrtý díl pořadu Za zrcadlem bude na téma "Novodobé čarodějky".


<< Za zrcadlem, 2. dílZa zrcadlem, 4. díl >>

na seznam článků napište mi
Tisk Email
 
designed by snowflakecopyright © Zuzana Nováková | designed by snowflake
TOPlist