Nabídka služeb

Hledání

Partneři

Žena podnikatelka Jerky-obchod sušeným masem Obchod výrobky přírodní medicíny tajemno.com
Novinky Články Za zrcadlem, díl 4. (Novodobé čarodějky)

Za zrcadlem, díl 4.

autor: Zuzana Nováková
30. 6. 2010

Za zrcadlem

Čtvrtý díl pořadu Za zrcadlem s názvem "Novodobé čarodějky" vám představí novodobý spolek čarodejnic, který navazuje na kult Velké matky, jehož kněžky jsou známy jako dobré čarodějky.

Čarodějky a jejich historie

Čarodějnice byly známy už ve starověkém Řecku, Římě a dalších starých kulturách. Jimi uctívaná prapůvodní bohyně matka byla zároveň hlavou matriarchátu. Tyto moudré ženy věřily v sílu přírody, znaly léčivé byliny a jejich vlastnosti. Konaly dobro a pro tyto vlastnosti byly ctěny. Historie čarodějnictví s sebou nesla také stinné stránky. Vědomosti pohanských kultur přenášené z generace na generaci byly v Evropě potlačovány násilnou mocí křesťanství. Hon na čarodějnice si v období středověku vyžádal miliony obětí, převážně žen. Důvodem násilí nebyly jen nadpřirozené schopnosti, černá magie, čarodějnické rituály a další praktiky, ze kterých by měla mít strach. Kromě možnosti obohatit se majetkem druhého, šlo hlavně o náboženské spory a praktiky používané při uplatňování moci katolické církve ve jménu náboženství.

Čarodějnice současnosti

Tomáš Hanák navštívil dvoudenní sabat čarodějek a vyzpovídal nejen čarodějku Marcelu Košanovou. Ta čarodějnice definuje jako nositelky života - matky, milenky ale především ženy. Novodobé čarodějky se sem prý "slétávají" proto, aby získaly sílu žít s mužem, vychovávat děti, pracovat, pochopení, podporu a mohly zapomenout na každodenní problémy.

Etnoložka Jiřina Langhammerová vysvětluje současné čarodějnictví jako přetrvávající potřebu se duchovně vyjadřovat.

Poté moderátor Za zrcadlem navštívil čarodějnický obchod Lindy Dragonari, která kromě prodeje čarodějnických pomůcek poskytuje i četné čarodějnické služby. Čarodějka popisuje svou čarodějnickou praxi jako realizování své pravé přirozenosti. T. Hanák zde absolvoval malý čarodějnický žehnací rituál za účelem získání štěstí.

Další zastávkou byl religionista Zdeněk Vojtíšek komentující tendenci žen tíhnout v posledních desetiletích ke spirituálním typům jakým je novopohanství neboli návrat k tzv. předkřesťanským praktikám - čarodějnictví. Tyto náboženské rituály a praktiky dnes prý přitahují ženy daleko více než muže. To je také důvodem, proč mají novodobé čarodějky převahu nad čaroději. Religionista též pohovořil o etice poskytování čarodějnických služeb.

Čarodějnické rituály

Narozdíl od magie je cílem tohoto čistě ženského spolku dobrat se spojení s bohyní a dosáhnout tak harmonického spojení s přírodou i vesmírem čistě intuitivní ženskou cestou. Aby čarodějnice nebo též kněžky oslavily přírodní svátky, několikrát do roka pořádají tzv. sabaty. Za zrcadlem uvidíte například čarodějnický rituál beltine. Jedná se o oslavný čarodějný ritál pořádaný 30. dubna je plný důležitých symbolů. Bříza je symbolem bohyně života - matky s dítětem rudé a bílé mašle symbolizují její krev a mléko. Do černého ohně odhazují čarodějky vše, čeho se chtějí zbavit, bílý oheň naopak prosí o splnění svých přání.

Psychiatrička Gabriela Šivicová vyzdvihuje každodenní rituály a jejich terapeutické účinky, neboť člověku pomáhají vyrovnat se s věčným koloběhem vzniku a zániku.


Pátý díl pořadu Za zrcadlem bude na téma "Astrologie aneb čteme ve hvězdách".


<< Za zrcadlem, 3. dílZa zrcadlem, 5. díl >>

na seznam článků napište mi
Tisk Email
 
designed by snowflakecopyright © Zuzana Nováková | designed by snowflake
TOPlist