Nabídka služeb

Hledání

Partneři

Žena podnikatelka Jerky-obchod sušeným masem tajemno.com Obchod výrobky přírodní medicíny
Novinky Články Za zrcadlem, díl 5. (Astrologie aneb čteme ve hvězdách)

Za zrcadlem, díl 5.

autor: Zuzana Nováková
8. 7. 2010

Za zrcadlem

Pátý díl pořadu Za zrcadlem s názvem "Astrologie aneb čteme ve hvězdách" si klade za cíl nalézt, co se skrývá v tajemství astrologie a astrologii tak přiblížit široké veřejnosti. Dovězte se, co nám mohou hvězdy říci!

Co je astrologie

Astrolog Pavel Turnovský odpovídá na otázku, jaká je definice astrologie takto: "Je to snaha nalézt smysluplné souvislosti mezi tím, co se děje na obloze a mezi tím, co se děje dole na Zemi, v přírodě a v životě lidských bytostí."

Historie astrologie

Kořeny astrologie sahají zhruba 2500 před n. l. na území Sumerské říše. Před expanzí astrologie do Egypta, ji rozvíjeli Asyřané a Babyloňané. Následovalo rozšíření do starověkého Řecka a Říma. V roce 150 n. l. vzniklo zásadní astrologický zdroj Tetrabyblos (Klaudios Ptolemaios), ze kterého někteří astrologové čerpají dodnes.

Do Čech pronikla astrologie ve středověku. K jejím vyznavačům patřili např. panovníci Přemysl Otakar II. nebo Karel IV. Ten prý dokonce nechal Staré Město pražské i Karlův most stavět podle rad svých astrologů. Astrologické rukopisy z tohoto období pro nás uchovává knihovna Národního muzea.

Astrologie jakožto seriózní věda u nás zaznamenala největší slávu za vlády Rudolfa II. Proslavil ji zejména astrolog Tycho de Brahe či Jan Kepler. Dnes však astronomové hledí na astrology s pohrdáním a despektem.

Za zrcadlem: Astrologie aneb čteme ve hvězdách

Astrolog vs. Astronom

Jiří Grygar, náš přední astrofyzik, vysvětluje rozdíl mezi astrology a astronomy takto:

  • Astronom vychází pouze z ověřených forem působení kosmických forem na člověka (gravitace, elektromagnetismus). Interakce těchto veličin jsou izotropní - nezáleží na směru jejich působení. Intenzita jejich vlivu však exponenciálně klesá s rostoucí vzdáleností.
  • Astrolog dává naopak význam směru působení těchto interakcí a zanedbává význam vzdálenosti. Význam vlivu je tedy doplňován astrologovou intuicí.

Astrologie, horoskopy, psychologie

Dále vám v tomto dílu Za zrcadlem Astroložka Martina Lukášková vysvětlí, co je to astrodrama. Je to prý astrologická hra, ve které herci ztělesňují planety horoskopu symbolizující jednotlivé archetypy. Psycholog Pjér La Šéz zabývající se nevědomím vysvětluje astrodrama jako metodu, která může člověku pomoci v sobě spatřit nevědomí a vyjádřit jej.

Hvězdopravec Jiří Stříbrný vysvětluje, že budoucnost není dle jeho názoru ve hvězdách, ale v našich rukách. Astrolog je schopen sestavit "osobní horoskop" (horoskop prvního nádechu), který vypovídá o charakteristice člověka, nebo horoskop pro předpověď budoucnosti (prognostická astrologie), na základě něhož stanovuje různá doporučení.

Uznávaná biochemička Helena Illnerová zabývající se biorytmy, naopak vyjadřuje o působení vesmírných těles na osud člověka pochybnosti.


Šestý díl pořadu Za zrcadlem bude na téma "Spiritismus aneb setkání s neviditelnem".


<< Za zrcadlem, 4. díl Za zrcadlem, 6. díl >>

na seznam článků napište mi
Tisk Email
 
designed by snowflakecopyright © Zuzana Nováková | designed by snowflake
TOPlist