Nabídka služeb

Hledání

Partneři

Žena podnikatelka Obchod výrobky přírodní medicíny Jerky-obchod sušeným masem tajemno.com
Novinky Články Za zrcadlem, díl 7. (Tarot aneb věštíme z budoucnosti)

Za zrcadlem, díl 7.

autor: Zuzana Nováková
21. 7. 2010

Za zrcadlem

Jelikož tarot je mi velmi blízký, mám radost, že vám jej pořad Za zrcadlem ve svém sedmém dílu s názvem "Tarot aneb věštíme z budoucnosti" přiblíží. Pojďme se podívat, co je tentokrát Za zrcadlem k vidění.

Tarot a historie

O původu výkladu karet a tedy i tarotu nás informoval autor knihy "Encyklopedie tarotu" Bohumil Vurm, který vysvětluje, že přesnou historii tarotu neznáme. Nejstarší dochované záznamy poukazují na zákaz karetních her z počátku 14. stol. z období vlády Karla IV. Ukazuje nejstarší hrací karty z počátku 15. stol., ze kterých tarot vychází.

Že tarot není jen pro naivní důvěřivce si myslí též Petr Kalač, zaměstnanec dokumentačního centra českého hermetismu. Tarot do naší historie vstoupil po 1. světové válce, kdy hermetik Ladislav Danko vydal brožuru 22 arkán tarotu.

Za zrcadlem: Tarot

Tarot a druhy karet

Za zrcadlem se také dozvíte, co mají hrací karty společného. Obsahují 4 barvy symbolizující základní živly: zemi, vodu, vzduch a oheň. Mariášové karty mají jen 32 listů od sedmičky k esu. Žolíkové karty mají už karet 54. Přidávají ještě listy od šestky k dvojce a navíc dva žolíky. To vše ve dvou sadách.

Tarot ukrývá mezi svrškem a královnou ještě rytíře. Těchto 56 karet tarotu je nazýváno malá arkána. Velká arkána čítá 21 symbolů, kartu s názvem "blázen". Celkem má tedy tarot 78 karet. Rozdíl mezi tarotem a hracími kartamy je právě v těchto 22 kartách. Každý symbol si můžeme představit jako archetyp, například "smrt". Krásnou sbírku karet tarot a výklad karet tarot vám předvede herec Václav Knop.

Výklad karet tarot

Za zrcadlem Tomáš Hanák navštíví také pana Krále, jehož životní příběh výklad karet tarot značně ovlivnil. V rámci pořadu Za zrcadlem pan Král svolil podstoupit velmi zajímavý test známé české kartářky. Pan Král navštívil z důvodu konfrontace také psychologa, jehož psychoanalýza nebyla v rozporu s věštbou kartářky. Doktor Jakub Hort následně vysvětlil, jaký může mít věštění a výklad karet vliv na klienta, který si výklad karet nechal provést. Názor na výklad karet a samotný test si po shlédnutí udělejte sami.


Pokud vás tarot zajímá, přečtěte si více o jeho původu v mém článku Historie a původ tarotu". Sedmý díl pořadu Za zrcadlem bude na téma "Posvátná geometrie aneb hledání harmonie".


<< Za zrcadlem, 6. díl Za zrcadlem, 8. díl >>

na seznam článků napište mi
Tisk Email
 
designed by snowflakecopyright © Zuzana Nováková | designed by snowflake
TOPlist